Ignite

11 Ekim Pazar sabahı saat sekize doğru ara sokaklardan yarışın Erenköy sahildeki etkinlik alanına doğru yürüyorum. Pazarın erken saatleri olmasından ötürü sokaklarda tek tük insan var. Her an yağmur yağdırabilecek kara bulutlar yere yaklaşmış. Bildiğim sokaklar hiç görmediğim kadar tenha ve sessiz. Alana yaklaştıkça benim gibi insanlar birer birer artmaya başlıyor. Sokakların içinden aynı yöne doğru yürüyen mavi tişörtlü koşucular çıkıyor, yukardan güzel görünüyordur diye düşünüyorum. Hem çocukluğumun geçtiği yerler hem de en çok antrenman yaptığım parkur olması sebebiyle garip bir şekilde ev sahibi gibi hissediyorum. Motivasyonum yüksek.

Etkinlik alanına geldiğimde ilk dikkatimi çeken kalabalık. Yarış sonuçları açıklandığında yaklaşık 700 kişinin katıldığını öğreniyorum. Sabahın 8’inde 10 kilometre koşmak için sahilde toplanan bizler muhtemelen nice sabahlarda yataklarımızdan çıkıp karanlıkta koşmaya başlamıştık. Belki başka bir sürü ortak noktamız vardı ama koşarak buluşan yüzlerce kişiyi bir arada görmek her zamanki gibi hoşuma gitmişti.

Ben de herkes gibi alanın çevresinde ısınıyorum. Yarışın başlayacağı anons edilmesiyle birlikte start alanına doğru toplanıyoruz. Geri sayımla beraber gibi bağrışlar, alkışlar ve siren sesiyle yarış başlıyor.

Parkur
Parkur

Bostancı dönüşüne kadar geniş parkuru yayıla yayıla kullanıyoruz. İlk kalabalık yavaş yavaş seyreliyor. Ben de en kenardan hayli büyük bir grubu geride bırakıyorum. Tabii bu sırada benim de yanımdan geçip giden bir sürü koşucu oluyor. İlk dönüşümüz Bostancı İskeleye yaklaşık 750-1000mt varken karşıdan öncü grup gelmeye başlıyor. İlk sıradakilerin yüzleri bir önceki Cross Challenge’dan tanıdık. O sırada yanımda koşan kız şaka mı bu diye iç geçiriyor. E haksız değil. Gerçekten hızlılar. Birkaç dakika sonra biz de ilk dönüşü tamamlayıp ilk su istasyonuna varıyoruz. 10K yarışlarında suyun ilk 5K da tüketilmesi gerektiğini okumuştum. Vücudun suyu öğütebilmesi için gereken süreden ötürü 5K’dan sonra içilen su yarış sırasındaki dehidrasyona bir faydası olmuyor. Bu yüzden başlardaki suları atlamıyorum.

Düz bir parkur olduğu için bu yarıştaki hedefim 50 dakikaya olabildiği kadar yaklaşmak. Bu yüzden amacım aplikasyondan 5 ve altı paceler duymak. Geçen yarışta olduğu gibi yarışın çeşitli aralıklarında farklı koşucuların arkasına yerleşip kendimi az zorlayan bir tempo yakalamaya çalışıyorum. 7. kilometre geride kalıyor, artık grup iyice seyrelmiş. Geçişler az oluyor.

Yarışın yaklaşık 9. kilometresinde beklemediğim ve koşarken psikolojinin ne kadar önemli olduğunu anladığım bir durum yaşıyorum. Parkurdan da anlaşılacağı gibi yaklaşık 9. kilometrede finish çizgisini tersten geçiyorsunuz ve 9,5K dönüşünü tamamlayıp finishe varıyorsunuz. Parkurun 10K olduğunu, her dönüşü iki kere dönmem gerektiğini bilmeme ve hatta aplikasyondan daha 9. kilometrede olduğumu dinlememe rağmen önümde gördüğüm finish çizgisinde yarışın biteceğini düşünüyorum. Kendimden o kadar eminim ki aplikasyonun yanıldığını veya parkurun yanlış ölçüldüğünü düşünüp son gücümle hızlanabildiğim kadar hızlanıp bir iki koşucuyu geçiyorum. Yarışı bitirmeyi beklediğim yerde daha önümde bir kilometre olduğunu anlamak benim için son kısmı gerçekten zor bir hale getiriyor. Kendimi hayli zorladığım hızlanmadan sonra ne fizik ne de konsantrasyon olarak bu son bir kilometreye hazırım. İlk şokumu atlattıktan sonra tempomu biraz yakalıyorum. 9,5K dönüşünden sonra bir önceki yarıştan alışık olduğum üzere yine son kısımlarda hızlanan birkaç koşucu tarafından geçiliyorum ama bu sefer ben de kendimce tempomu artırıp en azında yerimi korumaya çalışıyorum ve bugüne kadarki en iyi 10K süremle yarışı tamamlıyorum.

Erkekler Sıra: 146/512 Süre: 50:19

Reklamlar

Ignite” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s